Bezpieczeństwo i innowacyjność to kluczowe wartości które przyczyniły się do powstania projektu naszego systemu ochrony. Otworzyliśmy nowe perspektywy bezkontaktowego sprawdzenia tożsamości, kontroli temperatury ciała i zdalnego monitoringu obiektów w czasie rzeczywistym. Jeden produkt, wiele możliwości. Stworzyliśmy nowoczesny sposób przyznawania dostępu osobom upoważnionym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania się zagrożeń epidemiologicznych.

Nasz system doskonale sprawdza się w obiektach wymagających skrupulatnej kontroli ruchu. Układ znajduje zastosowanie w takich miejscach jak biura, zakłady pracy czy budynki użytku publicznego. Przemyślana konstrukcja i elastyczne oprogramowanie pozwalają na wygodną integrację z istniejącymi systemami kontroli dostępu (np. IDO ACS). Układ wyjścia cyfrowego umożliwia wysterowanie bramki obrotowej, elektronicznego zamka drzwi czy szlabanu wjazdowego, a w razie wykrycia zagrożenia aktywuje układ alarmów lub powiadomień.

Rozpoznawanie twarzy

Urządzenie dopasowuje obraz z kamery do profilu użytkownika na podstawie zbioru wpisów bazy danych. Do prawidłowej detekcji wystarczy jedynie część odsłoniętej twarzy, więc sprzęt doskonale radzi sobie w przypadku osób w okularach, kasku czy z maseczką ochronną. Zaawansowany algorytm przetwarzania obrazu umożliwia również wykrycie braku maseczki. Zintegrowany interfejs dźwiękowy z wykorzystaniem syntezatora mowy pozwala na łatwe przypomnienie o konieczności zasłaniania nosa i ust, co daje szansę na szybką reakcję i poprawę bezpieczeństwa i higieny obiektu strzeżonego przez nasz system.

Pomiar temperatury

Najwydajniejszym sposobem uzyskania zadowalającej dokładności i powtarzalności, z jednoczesnym zachowaniem rozsądnej ceny urządzenia, było zastosowanie gotowego modułu detekcji promieniowania IR. Integracja z mikrokontrolerem sprawia, że urządzenie umożliwia bezkontaktowy i w pełni automatyczny pomiar temperatury ludzkiego ciała. Ponieważ gorączka jest pierwszym objawiem wielu chorób, pomiar ciepłoty ciała jest jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów okreslenia, czy człowiek jest zdrowy. Funkcja rozpoznawania twarzy i dodatkowe algorytmy analizujące przechwytywany obraz pozwalają na ignorowanie innych źródeł ciepła i zapobiegają fałszywym odczytom zagrożenia.

Technologia

Centralną jednostką urządzenia jest układ SoC Hi3516C V500 oparty na dwurdzeniowym procesorze ARM Cortex-A7. Układ przeznaczony jest do inteligentnego przetwarzania obrazu z przemysłowych kamer IP o rozdzielczości Full HD 1080p. Dodatkowo umożliwia wygodną kontrolę dwukierunkowego systemu audio dzięki obsłudze kodeków G.711, G.726 oraz APCM. Jako przetwornik optyczny wykorzystaliśmy niezawodny czujnik Sony IMX327 wyróżniający się najwyższą w swojej klasie cenowej czułością (również przy słabym oświetleniu).

thermo schemat działania

Urządzenie pracuje w dwóch trybach – online i offline.

  • Konfiguracja urządzenia przeprowadzona jest z poziomu przeglądarki internetowej. W trybie online urządzenie porównuje obraz z zewnętrzną bazą danych dowolnego rozmiaru. Jednocześnie przesyła dane pomiarowe oraz przekaz z kamery w czasie rzeczywistym. Całość kontrolowana jest za pomocą aplikacji w formie SaaS naszej chmury zapewniającej również infrastrukturę bazy danych.
  • Pamięć wbudowana urządzenia pozwala na zapamiętanie danych umożliwiających bezbłędne rozpoznanie kilkunastu tysięcy twarzy i jednoczesny zapis kilkudniowej sesji pomiarowej z automatycznym kasowaniem najstarszych wpisów. Pozwala to na prawidłową pracę systemu i zapewnienie bezpieczeństwa obiektu bez dostępu do sieci.

Projekt został stworzony w oparciu o system operacyjny Linux, co gwarantuje płynność i niezawodną stabilność pracy. Wprowadza to również kolejny poziom uniwersalności, ponieważ nasze rozwiązanie nie jest sztywno podporządkowane pod SoC, tylko pod wybrany OS, więc można w prosty sposób przenieść się na inną platformę w przypadku aktualizacji hardware’u. Oszczędzasz tym samym czas i pieniądze, ponieważ nie musisz ponownie wdrażać użytkowników w obsługę systemu.  Dodatkowo nasze doświadczenie w programowaniu systemów embeded pozwoliło zagwarantować bezpieczeństwo danych użytkowników dzięki implementacji sprawdzonych metod szyfrowania połączeń i sprzętowych zabezpieczeń pamięci.

Mechanika i wygoda

Układ został wyposażony w system mocowania na statywie oraz osobne otwory montażowe do umieszczenia kamery na ścianie. Całość zamknięta jest w eleganckiej i wytrzymałej obudowie z klasą szczelności IP67, co pozwala na prawidłową pracę również na zewnątrz chronionego budynku, np. w warunkach zapylenia czy wilgotności. Moduł łączności bezprzewodowej WiFi umożliwia wygodny montaż urządzenia w dowolnym miejscu, bez potrzeby zapewnienia dostępu do odpowiedniego okablowania sieciowego. Przemyślana konstrukcja zawiera liczne ułatwienia serwisowe, dzięki czemu w przypadku pojawienia się awarii ewentualna naprawa bądź wymiana podzespołów przebiegnie sprawnie i może zostać przeprowadzona przez użytkownika w oparciu o instrukcję serwisową lub zewnętrzną pomoc zdalną.

System Thermo – kontrola, bezpieczeństwo i higiena

Trudne czasy wymagają rozwiązań nieszablonowych. Takim właśnie rozwiązaniem jest system Thermo. Łączy w sobie cechy bramki dostępu opartej na technologii rozpoznawania twarzy, systemu kontroli środków ochrony osobistej oraz zdalnego pomiaru temperatury.

Zapewnia bezpieczeństwo i pomaga w zachowaniu higieny w zakładach pracy, a jednocześnie nie utrudnia wykonywania zadań osobom w obszarze objętym kontrolą Thermo.