Poznaj fenomenalny projekt HiBox!
Nasz klient zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w projekcie, który jest efektem rosnącego zapotrzebowania na rynku skrytek depozytowych zasilanych bateryjnie lub z odnawialnych źródeł energii i obsługiwanych bezkontaktowo za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Rozwiązania tego typu stosowane są m.in. jako:
- szafki na siłowniach, basenach i innych obiektach sportowych,
- przechowalnie kluczy/paczek w hotelach, obiektach wynajmowanych za pośrednictwem
serwisów typu Airb’n’b lub Booking.com. - skrytki w centach handlowych lub dworcach.
Hibox to uniwersalne skrytki, które mogą być wykorzystywane pojedynczo lub w formie szaf. Ich obsługa jest praktycznie bezkontaktowa, co przyczynia się do oszczędności i zwiększa higienę. Niskie zużycie energii, ładowanie energią solarną i moduł komunikacji zdalnej oznaczają, że urządzenie jest nie tylko ekologiczne, ale także jest niezależne od dodatkowej infrastruktury. Dzięki temu może działać wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie konkurencyjnych rozwiązań.
Zobacz, jak osiągnęliśmy to, czego nie ma konkurencja!
Hardware
Wytworzyliśmy pełen hardware urządzenia, zaczynając na elektronicznej płytce PCB, zaprojektowanej przez inżynierów elektroników, a kończąc na obudowie mechanicznej, przygotowanej przez inżynierów. Zgodnie z wytycznymi zamawiającego, stworzyliśmy BOM – pełną listę materiałową urządzenia, która pozwoliła na zoptymalizowanie kosztów urządzenia przy zachowaniu wymaganej funkcjonalności projektu. Dodatkową zaletą takiego działania jest też wzrost odporności produktu na zmiany w dostępności elementów na rynku, gdyż z tak przygotowaną listą łatwiej jest znaleźć zamienniki, jeśli producent jakiegoś elementu postanowi np. zakończyć produkcję danej partii. Zastosowaliśmy w projekcie PCB mikrokontroler (uC) z rodziny STM32/8. Został dobrany optymalne spośród dostępnych na rynku, po uwzględnieniu wymaganych parametrów technicznych, dostępności i kosztu zakupu. Kolejny wybór, wynikający z potrzeby zrównoważenia energii wymaganej do zasilania urządzenia oraz autonomii urządzenia, to zastosowanie komunikacji poprzez Bluetooth Low Energy (BLE). Niskie zużycie prądu i duża wszechstronność pozwalają na ustawianie urządzeń Hibox nawet w terenie, gdzie trudno o przyłącze. |
![]() |
Software & Firmware
W zakresie zlecenia znalazło się stworzenie oprogramowania obsługującego urządzenie (firmware)oraz działającego na serwerach tzw. software, obejmujący przetwarzanie dużej ilości danych (Big Data) w chmurze (Cloud) oraz stworzenie responsywnej strony WWW.
Kodowanie firmware’u rozpoczęliśmy równolegle z montażem PCB, w oparciu o płytki ewaluacyjne (demoboard-y), co w praktyce przyspieszyło pracę i skróciło czas potrzebny na wypuszczenie produktu na rynek. Firmware oparliśmy na systemie operacyjnym FreeRTOS, optymalizując oczekiwaną szybkość reakcji procesora na krytyczne zadania. Ostatecznie w projekcie ukształtowaliśmy następujące warstwy oprogramowania:
- HTTP(S) – REST API,SNMP, NTP, MQTT,
- OS (FreeRTOS),
- LWIP (TCP/IP),
- Sterowniki wyświetlacza TouchGFX, peryferia i sterowniki GPIO, UART, I2C, SPI, USB, Eth i inne.
Na potrzeby tego projektu przyjęliśmy, że użytkownik będzie miał podgląd danych pomiarowych za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dane prezentowane użytkownikowi są w postaci graficznej, z uwzględnieniem różnych typów wykresów, filtrowania, sortowania itp. Ponadto użytkownicy mogą mieć różne uprawnienia, a więc dostęp do całości lub jedynie części danych.
Do skutecznej implementacji powyższego posłużyliśmy się:
- symulacjami wydajnościowymi pozwalającymi na zaprojektowanie ścieżki rozwoju systemu w zależności od wzrastającego z czasem jego obciążenia wynikającego z rosnącej liczby użytkowników,
- zewnętrznymi, skalowalnymi dostawcami rozwiązań chmurowych,
- backendem napisanym w Node.JS, przy użyciu frameworka Nest.JS,
- bazą danych PostgreSQL z replikacją na wiele serwerów w celu zapewnienia skalowalności oraz bezpieczeństwa danych,
- brokerem „mosquitto mqtt”,
- Angularem do zakodowania responsywnej strony WWW,
- rozwiązaniami integrującymi rozwiązania masowej wysyłki SMS (np. serwersms.pl), płatności internetowe (np. przelewy24.pl), systemy księgowe (np. Symfonia), a także rozwiązania Enterprise (autoryzacja LDAP, monitoring Zabbix, itp.)
- Kubernetesem, aby zapewnić przyszłą dużą skalowalność systemu, poprzez dynamiczną multiplikację serwerów w zależności od obciążenia sieci.
Efekt?
Klient jest bardzo zadowolony z efektów naszej pracy.
Ulepszenia w projekcie wprowadzone przez inżynierów IDO Electronics sprawiły, że skrytkomat stał się bardziej wszechstronny. Stosowany przez nas system pracy umożliwił szybką reakcję na zmiany na rynku oraz działania konkurencji, a także wprowadzanie modyfikacji sugerowanych przez końcowych użytkowników jeszcze w trakcie trwania procesu projektowego.
Wersja 1.0 urządzenia już działa! Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego klienta i sprawdzenia wszystkich możliwości, jakie oferuje ten ultranowoczesny skrytkomat: https://hibox.pl.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stronie technicznej tego oraz innych naszych projektów, zapraszamy do pobrania broszury, do której link znajduje się poniżej: