Dynamiczny proces rozszerzania infrastruktury biznesowej lub wdrażanie wymagających usług konsumenckich coraz częściej skłania przedsiębiorców do skorzystania z popularnego narzędzia jakim jest chmura komputerowa. Kolejne innowacje projektowe wiążą się ze wzrostem zapotrzebowania na dostępną moc obliczeniową. Pozyskanie szybkiego sprzętu komputerowego nie zawsze jest rozwiązaniem optymalnym finansowo. Bardziej korzystne może okazać się dostarczenie nowych możliwości bez zbędnych inwestycji. Usługa cloud to w pewnym sensie sposób na tani outsourcing sprzętu i oprogramowania. Udostępniamy zdalnie nasze wyposażenie rozszerzając wirtualne zasoby klienta. Zadaniem chmury jest nie tylko nadanie funkcjonalności i zapewnienie mocy obliczeniowej, ale również magazynowanie i dynamiczne przetwarzanie ogromnych ilości danych. Bardzo ważnym aspektem tego typu usług jest ułatwienie konfiguracji funkcjonalności bezpośrednio przez klienta oraz możliwie pełna automatyzacja procesów od niego niezależnych.

Aplikacja do obsługi systemu IDO-Thermo

Zaprojektowane przez nas narzędzie kwalifikuje się do grupy SaaS, czyli modelu oprogramowania udostępnionego jako usługa w przeglądarce. Istotną cechą tego rozwiązania jest wysoka skalowalność poprzez umożliwienie realizacji systemu złożonego z wielu stanowisk monitorujących obiekt jednocześnie. Dołączenie kolejnego urządzenia jest automatycznie obsłużone na poziomie serwera i udostępnione wszystkim użytkownikom programu. Implementacja aplikacji w chmurze to również łatwy sposób na wdrożenie szybkiej konfiguracji z natychmiastowym efektem zmian. Dzięki temu klient może wygodnie dostosować narzędzie do dynamicznie zmieniających się potrzeb użytkowników. Co więcej, wspólna realizacja oprogramowania i bazy danych na tym samym poziomie projektu gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo wykorzystywanych informacji.

button - read more about

Funkcjonalny magazyn danych stacji badania powietrza IDO

Jest to przykład rozwiązania opartego o model IaaS, czyli usługa polegająca na udostępnieniu infrastruktury informatycznej. Wpisują się tutaj wirtualne sieci, bazy danych, czysta moc obliczeniowa oraz monitorowanie/serwisowanie aplikacji. W przypadku tego oprogramowania, podobnie jak poprzednio, ważną cechą jest skalowalność rozwiązania. Zapewniliśmy pełną integrację danych pomiarowych pobieranych z wielu różnych stacji rozproszonych na ogromnym obszarze. W odróżnieniu od modelu SaaS, to rozwiązanie zakłada, że ciało aplikacji nie jest narzędziem zaimplementowanym w pełni na chmurze. Większość operacji użytkownik przeprowadza z poziomu urządzenia mobilnego lub desktopowego. Natomiast w usłudze cloud zachodzi przede wszystkim magazynowanie dużych ilości danych i ich szybka wymiana za pomocą API. W ramach usługi udostępniamy również nasze zasoby obliczeniowe chmury dzięki czemu przetwarzanie wszystkich informacji i wykonywanie skomplikowanych algorytmów nie obciąża procesora użytkownika.

 

 

button - stacja kontroli powietrza

Nasz hardware

Budowa naszej bazy komputerowej udostępnionej w formie usługi cloud to długotrwały, przemyślany ale i kosztowny projekt. Postawiliśmy na bezpieczeństwo i maksymalizację kultury pracy poprzez osiągnięcie wysokiej wydajności temperaturowej z użyciem cichego i wydajnego chłodzenia. W celu spełnienia powyższych założeń zdecydowaliśmy się wykorzystać głównie podzespoły konsumenckie. Komputery złożone z takich właśnie elementów są nie tylko dużo bardziej stabilne termicznie, ale dodatkowo cechują się podatnością na modyfikacje i późniejszy upgrade.

Przykład pojedynczej jednostki budującej zasoby naszej serwerowni:

  • Zen 2 Ryzen 3900x 12core 4.6GHz boost
  • Gigabyte B450 AORUS ELITE
  • Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB, 3200MHz, CL16
  • Dysk serwerowy Western Digital Gold 4 TB 3.5″ SATA III

Przedstawione rozwiązania ilustrują tylko część możliwości, jakie oferuje stworzenie usługi w chmurze. Rozważając najważniejsze zalety takiego rozwiązania, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • dostęp do dużej mocy obliczeniowej,
  • magazynowanie i dynamiczne przetwarzanie dużych ilości danych (niezbędne do projektów korzystających ze sztucznej inteligencji i oprogramowania uczącego się),
  • optymalizacja finansowa, balans pomiędzy dostępnością sprzętu, jego możliwościami i ceną,
  • opcje konfiguracji i personalizacji,
  • bezpieczeństwo i stabilność.

 

Jeśli widzisz w tym potencjał dla rozwoju Twojego projektu lub zalety dla firmy – nie wahaj się z nami skontaktować! IDO Electronics ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań w chmurze i chętnie pomożemy lub  udostępnimy swoje zasoby, abyś miał wszystko pod kontrolą.